The Bearded Collie Club of Canada
Home The BCCC About Beardies History Events Education Contact Us
BCCC Member Login     
Bearded Collie in Canada
Bearded Collie in the UK
BCCC History
Canadian Bearded Collie Firsts
National Specialty Winners
1973 - 1979
1980 - 1984
1985 - 1989
1990 - 1994
1995 - 1999
2000 - 2004
2005 - 2009
2010 - 2014
2015 - 2019
Herding Accomplishments

BCCC National Specialty Winners: 1980 - 1984

1980

Judge: Catherine Ryan       Sweeps: Tom Davies

Ch Macmont MacIntosh

Best of Breed: Ch Macmont MacIntosh (Jean Jagersma)
Best of Opposite Sex: Ch Windwhistle Blue Marlow (Lambie Heighton)
Best of Winners: Am Ch Glen Eire Willie Wonderful (Anne Dolan)
Winners Dog: Am Ch Glen Eire Willie Wonderful (Anne Dolan)
Winners Bitch: Halablue's Griffin (Laurie Jenkins)
Best Puppy: Amulree Argo Whauphill (Irene Hooper)
Stud Dog: Can Am Eng Ch. Edenborough Grey Shadow (L & J Waite)
Brood Bitch: Halablue's Griffin (Laurie Jenkins)
Brace: Ch Bedlam's Echo Ere Raggmopp
  & RaggmoppTrillium Amber
(Roskin/Gold)
Best in Futurity: Ch Classical Super Natural (Bea & Kevin Sawka)
Highest Qualifying Bearded Collie: Culzean Blue Danube (D & R Fellows)
Best in Sweeps: Kything's Bit-O-Lace (Madelaine Aiken)

1981

Judge: Jean Stopforth       Sweeps: Phyl Bailey

Ch Macmont MacIntosh

Best of Breed: Ch Macmont MacIntosh (Jean Jagersma)
Best of Opposite Sex: Aus Am Ch Beardie Bloody Mary (J & D Masters)
Best of Winners: Aus Am Ch Beardie Bloody Mary (J & D Masters)
Winners Dog: Penstone Masterpiece (jean Jagersma)
Winners Bitch: Aus Am Ch Beardie Bloody Mary (J & D Masters)
Best Puppy: Benbecula's Classical Jazz (Bea & Kevin Sawka)
Stud Dog: Can Am Ch Algobrae Sterling Silver (Bea & Kevin Sawka)
Brood Bitch: Ch Jubilee Star From Davealex (Barbara Blake)
Best in Futurity: Benbecula's Cream Of The Crop (Gail Goldman)
Best in Sweeps: Jande's Oxford Knight In Blue (J & D Masters)

1982

Judge: Jackie James      Sweeps: Patricia Hetherington

Can Am Ch Macmont MacIntosh

Best of Breed: Can Am Ch Macmont MacIntosh (Jean Jagersma)
Best of Opposite Sex: Am Ch Bendale Special Lady (Michele Ritter)
Best of Winners: Algobrae Scotch Mist Linda Waite
Winners Dog: Algobrae Scotch Mist Linda Waite
Winners Bitch: Am Ch Bendale Special Lady (Michele Ritter)
Best Puppy: Jande Just Justin (J & D Masters)
Stud Dog: Can Am Ch Macmont MacIntosh (Jean Jagersma)
Brood Bitch: Ch Greylen Bonnie From Robdave (D & A Newman)
Brace: Ch Penstone Masterpiece
  & Can Am Ch Misty Shadow Of Willowmead
(Jean Jagersma)
Best in Sweeps: Ch Birkhill's Ebony Dexter (Jean Henderson)

1983

Judge: Shirley Holmes       Sweeps: Dick Schneider

Can Am Ch Algobrae Sterling Silver

Best of Breed: Can Am Ch Algobrae Sterling Silver (Bea & Kevin Sawka)
Best of Opposite Sex: Wardlaw's Black Belle (J & B Wardlaw)
Best of Winners: Wardlaw's Black Belle (J & B Wardlaw)
Winners Dog: Ha'Penny Havoc (Nelson/Satterfield)
Winners Bitch: Wardlaw's Black Belle (J & B Wardlaw)
Best Puppy: Glen Eire Blue Dulcinea (Della Fellows)
Stud Dog: Can Am Ch Algobrae Sterling Silver (Bea & Kevin Sawka)
Brood Bitch: Am Ch Jande Lucky Mary (J & D Masters)
Brace: Glen Eire Naughtly But Nice
  & Glen Eire Good Gracious
(Dolan/Dean)
Best in Sweeps: Aracdia's Wildwood Flower (Brown/Tomkinson)

1984

Judge: Barbara Ironmonger       Sweeps: Anne Wilding

Ch Rafferty's Miracle Maxwell

Best of Breed: Ch Rafferty's Miracle Maxwell (Irene Hooper)
Best of Opposite Sex: Glen Eire Blue Dulcinea (Della Fellows)
Best of Winners: Glen Eire Blue Dulcinea (Della Fellows)
Winners Dog: Blueweirie's Master Rhett (Judy Dorman)
Winners Bitch: Glen Eire Blue Dulcinea (Della Fellows)
Best Puppy: Classical Star Baby (Bea & Kevin Sawka)
Stud Dog: Can Am Ch Algobrae Sterling Silver (Bea & Kevin Sawka)
Brood Bitch: Ch Greylen Bonnie From Robdave (D & A Newman)
Best in Sweeps: Am Ch Jande Pocono Hershey (J & D Masters)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
   


© Bearded Collie Club of Canada 1997 - 2010
All rights reserved

Last revised: November 11, 2010