The Bearded Collie Club of Canada
Home The BCCC About Beardies History Events Education Contact Us
BCCC Member Login     
Bearded Collie in Canada
Bearded Collie in the UK
BCCC History
Canadian Bearded Collie Firsts
National Specialty Winners
1973 - 1979
1980 - 1984
1985 - 1989
1990 - 1994
1995 - 1999
2000 - 2004
2005 - 2009
2010 - 2014
2015 - 2019
Herding Accomplishments

BCCC National Specialty Winners: 2015 - 2019

2015

Judge: Catherine Moffat      Sweeps: Billy Carter      Obedience: Susan Bell

Sweetwater's Blue Ribbon

Best of Breed: Sweetwater's Blue Ribbon (D. Furlow/L. Furlow)
Best of Opposite Sex: CH. Sweetwater’s Pink Ribbon (D. Furlow/L. Furlow)
Best of Winners: Sweetwater's Blue Ribbon (D. Furlow/L. Furlow)
Winners Dog: Sweetwater's Blue Ribbon (D. Furlow/L. Furlow)
Winners Bitch: Kaboodle Return to Sender (Campbell-Gracie/Gracie/Hill)
Best Puppy: Highflying First Degree (J. & R. Lord)
Select Dog GCHEX Sengalas Frankly Classical (Julie Kempster, Bea Sawka)
Select Bitch CH Cameron’s Morning Glory (Kelly Canham-Tonkin)
Award of Merit CH. Classical’s Playin’ With Fire (Heck/Kempster/Sawka)
Best Baby Puppy: Auldscotia Little Black Dress (L. Danchuk)
Best of Breed (Altered): CH Classical Smokin' Joe TKO (G. Laughlin/B. Sawka)
Stud Dog: GCH Strathearn's Hart and Soul (A. & T. Dixon)
Brood Bitch: GCHEX Classical Alexis on Fire (J. Kempster/B. Sawka)
Brace: GCH Strathearn’s Hart and Soul /
GCHDreamchaser Strathearn Soulmate
(A. & T. Dixon/
D. Quadland; T. Dixon; G. Burdon)
Best in Sweeps: Briarpatch Looking Back (L. Campbell- Gracie/A. Gracie)
Best in Veteran Sweeps: GCHX Strathearn’s Hart and Soul (A. & T. Dixon)
High in Trial: Nonesuch Startin' A Sensation At Aspenvale (J. Short/J. St-Maurice/C. Poliak)
Best Junior Handler: Joycelynn Hoddinott  

2016

Judge: Charlotte Laning Vrethammar               Sweeps: Audrey Williams
Obedience: Darwin Boles

Sweetwater's Blue Ribbon

Best of Breed: Sweetwater's Blue Ribbon (D. Furlow/L. Furlow)
Best of Opposite Sex: CH Classical’s Playing With Fire (Heck/Kempster/Sawka)
Best of Winners: Larkslane’s Serenade in Blue (Linda Teplin)
Winners Dog: Kindle Passion Yoomee (Linda Teplin)
Winners Bitch: Larkslane’s Serenade in Blue (Linda Teplin)
Select Dog: GCHEX Sengalas Frankly Classical (Julie Kempster, Bea Sawka)
Select Bitch: CH Cameron’s Morning Glory (Kelly Canham-Tonkin)
Award of Merit: CH Classical’s Magical Meemie
CH Dunhill Dedication
(J Atkins; C Namey; B Sawka)
(R & K Harrington & C. O'Neil)
Best Puppy: Auldscotia Forever in Brew Genes (Lisa Danchuk)
Best Veteran: CH Kaboodle’s Judge Judy N D’Skys (Kempster/Sawka/Hill)
Best Baby Puppy: Lakewood Hotcha Razz Ma Tazz (Julie Patzius)
Stud Dog: GCH Strathearn's Hart and Soul (A. & T. Dixon)
Brood Bitch: GrChEx Classical Alexis On Fire (Julie Kempster, Bea Sawka)
Brace: GCH Strathearn’s Hart and Soul /
GCHDreamchaser Strathearn Soulmate
(A. & T. Dixon/
D. Quadland; T. Dixon; G. Burdon)
Best in Sweeps: Burlesque Shock The World (Betsy and James Cooke, Patricia and Laura Colombo)
Best in Veteran Sweeps: GCH Strathearn's Hart and Soul (A. & T. Dixon)
High in Trial: CH Estrella's Pretty Betty Quick, RN CD (Michele Rannou)
Best Junior Handler: Joycelynn Hoddinott  

2017

Judge: Robynne  Wood             Sweeps: Diane Banks              Obedience: Isabel Hutton

CH. Sheiling Spirit 'N Hope Stay

Best of Breed: CH. Sheiling Spirit 'N Hope Stay (Cathy Perry)
Best of Opposite Sex:

GCH. Natterjack The Scotsman

(Carol Rayson)
Best of Winners:

Burlesque Shock The World

(B & J Cooke, P & L Colombo)
Winners Dog: Burlesque Shock The World (B & J Cooke, P & L Colombo)
Winners Bitch:

Briarpatch Give Your Heart Away

(L Campbell-Gracie, A Gracie)
Select Dog CH Sweetwater’s Blue Ribbon CGC (D. Furlow/L. Furlow)
Select Bitch Tseyi Absolutely Delightful Of Meadows (Carolyn Hoffmann, Kasey Pierson)
Award of Merit CH. Classical’s Playin’ With Fire, RN (Heck/Kempster/Sawka)
Best Puppy: Dreamchaser Positively Pink (Dawn Robitaille, Debra Quadland)
Best Veteran Tseyi Absolutely Delightful Of Meadows (Carolyn Hoffmann, Kasey Pierson)
Best Baby Puppy: Bradiba's Brilliant Caramel Muffin (Brenda Wantland)
Stud Dog: GCH Strathearn's Hart and Soul (Tom Dixon)
Brood Bitch:

CH Briarpatch Kit 'N Kaboodle

(Campbell-Gracie/Gracie/Hill/Reid)
Brace: GCH Strathearn’s Hart and Soul /
GCHDreamchaser Strathearn Soulmate
(Tom Dixon /
  Quadland/Dixon/Burdon)
Best in Sweeps: Winterlyn Blazing Jasper CGC, THDN (Judy Thrift)
Best in Veteran Sweeps:

GCH. Lum-Bi-Ni Hopeful Heloise

(Cathy Perry)
High in Trial: Bergerie's Double Down On Eleven (M. Malloy, S. Finney)

2018

Judge: Bea Sawka                          Sweeps: Rebecca Guthrie

CH Briarpatch Kit ‘N Kaboodle

Best of Breed: CH Briarpatch Kit ‘N Kaboodle (Campbell-Gracie/Gracie/Hill/Reid)
Best of Opposite Sex: Briarpatch Looking Back (L Campbell-Gracie, A Gracie)
Best of Winners: Briarpatch Looking Back (L Campbell-Gracie, A Gracie)
Winners Dog: Briarpatch Looking Back (L Campbell-Gracie, A Gracie)
Winners Bitch: Dunhill Scott’s Sophie’s World (R. & K. Harrington, Carol Wathen)
Select Dog GCHX Motlikru-Buaidh Kryptonite, HC,RN (T. Neil, S. Lybrand, N. Neil)
Select Bitch GCHX Motlikru-Buaidh Figure It Out, (Trina Neil, Nellie Neil)
Award of Merit Dunhill Steeler Nation (Ray & Kathy Harrington)
Best Puppy: Dunhill Scott’s Sophie’s World (R. & K. Harrington, Carol Wathen)
Best Veteran GCHX Motlikru-Buaidh Figure It Out (Trina Neil, Nellie Neil)
Best Baby Puppy: Rhosown Noble Genrleman (Rhonda Mousseau)
Stud Dog: CH Briarpatch Just One Look (Lucy Campbell Gracie)
Brood Bitch: CH Briarpatch Kit ‘N Kaboodle (Campbell-Gracie/Gracie/Hill/Reid)
Brace: GCHXCH Motlikru-Buaidh Figure It Out / Buaidh-Motlikru Litle Blk Book (Trina Neil and Nellie Neil /
Hendrika Evans)
Best in Sweeps: Dunhill Scott’s Sophie’s World (R. & K. Harrington, Carol Wathen)
Best in Veteran Sweeps: GCH Dreamchaser Strathearn Soulmate (Quadland/Dixon/Burdon)

2019

Judge: Kay Farrier                                      Sweeps: Sandy McDonald

CH Briarpatch Looking Back

Best of Breed: CH Briarpatch Looking Back (L Campbell-Gracie, A Gracie)
Best of Opposite Sex:

CH Briarpatch Give Your Heart Away

(Campbell-Gracie/Gracie/Dixon)
Best of Winners:

Uber De Un Angel Barbudo

(M. Alegre/A.G. Canestro)
Winners Dog:

Uber De Un Angel Barbudo

(M. Alegre/A.G. Canestro)
Winners Bitch:

Cameron Lochcairn Amherst Lass

(J. Watts)
Select Dog CH Sweetwater's Blue Ribbon (D. Furlow)
Select Bitch

CH Classical's Sheer Magic At Aspenvale

(Short/St. Maurice/Sawka/Corlett)
Award of Merit

GCHEX Classical Alexis On Fire

(Kempster/Sawka)
Best Puppy:

CH Classical's Sheer Magic At Aspenvale

(Short/St. Maurice/Sawka/Corlett)
Best Veteran

GCHEX Classical Alexis On Fire

(Kempster/Sawka)
Best Baby Puppy: Kaboodle Soulmate For Strathearn (Campbell-Gracie/Dixon)
Stud Dog: NA  
Brood Bitch:

GCH Cameron's Morning Glory

(K. Canham-Tonkin)
Brace: NA  
Best in Sweeps: Sweetwater's Throw Some Glitter at Burlesque (L. Colombo)
Best in Veteran Sweeps:

GCHEX Classical Alexis On Fire

(Kempster/Sawka)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
   


© Bearded Collie Club of Canada 1997 - 2010
All rights reserved

Last revised: September 2, 2019