The Bearded Collie Club of Canada
Home The BCCC About Beardies History Events Education Contact Us
BCCC Member Login     
Bearded Collie in Canada
Bearded Collie in the UK
BCCC History
Canadian Bearded Collie Firsts
National Specialty Winners
1973 - 1979
1980 - 1984
1985 - 1989
1990 - 1994
1995 - 1999
2000 - 2004
2005 - 2009
2010 - 2014
2015 - 2019
Herding Accomplishments

BCCC National Specialty Winners: 2000 - 2004

2000

Judge: Suzanne Moorhouse       Sweeps:Lynn Zagarella       Obedience: Barbara Scott

Ch Strathearne's Gentle KNight

Best of Breed: Ch Strathearn's Gentle Knight (Ann & Tom Dixon)
Best of Opposite Sex: Ch Everbu's Great Expectations (Cindi & John Dowsett)
Best of Winners: Dovmar's New Man Will Dew It (Diane Newman)
Winners Dog: Dovmar's New Man Will Dew It (Diane Newman)
Winners Bitch: Love And Kisses From Brenriga (Lybrand/McDonald)
Best Puppy: Thymewinds Magic Charm (Patricia Colombo)
Best of Breed (Altered): Meadows' Little Miss Priss (Patricia Colombo)
Best in Sweeps: Thymewinds Magic Charm (Patricia Colombo)
Best in Veteran Sweeps: Ch Classical American Woman (Smith/Sawka)
High in Trial: Ch Bedlam's Catch Me If You Can (Leslie Dawson-North)
Best Junior Handler: Charity McCarthy  

2001

Judge: Mike Lewis       Sweeps: Sharon Ipser       Obedience: Evelyn Van Uden

Can Am Ch Diotima Bear Necessity

Best of Breed: Can Am Ch Diotima Bear Necessity (McDonald/Lybrand/Kaye)
Best of Opposite Sex: Ragtyme N Thats The Way It Is (Lynn & Vince Zagarella)
Best of Winners: Ragtyme N Thats The Way It Is (Lynn & Vince Zagarella)
Winners Dog: Edmar Blockbuster At Dunhill (Harrington/Moe)
Winners Bitch: Ragtyme N Thats The Way It Is (Lynn & Vince Zagarella)
Best Puppy: Meadows' Truth Or Dare (Claudia McNutly)
Stud Dog: Ch Sheiling Nonesuch Spirit (Noseworthy/Perry)
Brood Bitch: Ragtyme Silver Spring (Lynn & Vince Zagarella)
Brace: Alpines's Double Exposure
  & Patrizja's Date With Destiny
(Andrea Cross)
Best in Sweeps: Wysum Braveheart Of Mine (Carol Carlsen)
Best in Veteran Sweeps: Ch Classical's One and Only (Smith/Sawka)
Best Junior Handler: Emily Burdon  

2002

Judge: Jenny Osborne       Sweeps: Kevin Grew       Obedience: Jo Ann Pavey

Can Am Ch Classical American Woman

Best of Breed: Ch Classical American Woman (Smith/Sawka)
Best of Opposite Sex: Ch Sheiling Nonesuch Spirit (Noseworthy/Perry)
Best of Winners: Sheiling's Seraphim of D'Arque (Szecsy/Forberg)
Winners Dog: Wagmoor's Pipers Promise (R & R Masely)
Winners Bitch: Sheiling's Seraphim of D'Arque (Szecsy/Forberg)
Best Puppy: Meadows' Winning Ways (Claudia McNulty)
Best of Breed (Altered): Meadows' Little Miss Priss (Patricia Colombo)
Best in Sweeps: Daybar's All Shook Up (Hanigan/Barton)
Best in Veteran Sweeps: Strathearn's Gentle Knight (Ann & Tom Dixon)
Best Junior Handler: Emily Burdon  

2003

Judge: Brenda White       Sweeps: Ray Harrington       Obedience: Leslie Belfit

Pentangle's Forever Young

Best of Breed: Pentangle's Forever Young (Debra Thomas)
Best of Opposite Sex: Can Ch. Brigadoon's On The Marc At Crscntry (Linda Perkins)
Best of Winners: Pentangle's Forever Young (Debra Thomas)
Winners Dog: Britannia Back To The Future (Ritter/Jezierski)
Winners Bitch: Pentangle's Forever Young (Debra Thomas)
Best Puppy: Tiffany's Rufus Macburgis (Bob & Jennifer Burges)
Stud Dog: Can Am Ch Kinleslyn's Roylee at Tiffany (Audrey Barnes)
Brood Bitch: Can Am Ch Motlikru-Buaidh Credit Card (Neil/Neil)
Best of Breed (Altered): Tiffany Ebony Eyes (Marsha Goldford)
Best in Sweeps: Colquhoun's Haughty Hermione (Robin Lee Hood)
Best in Veteran Sweeps: Ch Edmar Molly-By-Golly (Kerr/Moe)
High in Trial: Ragtyme Doubly Smashing (Barbara Stone)

2004

Judge: Janet Lewis       Sweeps: Brenda Wantland      Obedience: Jo Ann Pavey

Ragtyme Mister Cool

Best of Breed: Ragtyme Mr. Cool (Lynn & Vince Zagarella)
Best of Opposite Sex: Ch Sheiling Angel Of The D'Arque (Cathy & Merv Perry)
Best of Winners: Ragtyme Mr. Cool (Lynn & Vince Zagarella)
Winners Dog: Ragtyme Mr. Cool (Lynn & Vince Zagarella)
Winners Bitch: Wigglesworth Make No Mistake (Sharon & Jeff Ipser)
Best Puppy: Cameron's Earth Angel (Kevin Tonkin)
Stud Dog: Ch Cameron's D'arque Reflection (Kelly Canham Tonkin)
Brood Bitch: Ch Sheiling Angel Of The D'Arque (Cathy & Merv Perry)
Best of Breed (Altered): Ch Autumnlane's Welsh Lore  
Best in Sweeps: Wynsum Galloway Lad (Arnold & Mary Bansen)
Best in Veteran Sweeps: Ch Strathearn's Gentle Knight (Ann & Tom Dixon)
High in Trial: Wynsum Captivating Rhythm (Jan & Bob Leverenz)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
   


© Bearded Collie Club of Canada 1997 - 2010
All rights reserved

Last revised: November 11, 2010